Blog Archive

cauta in blog

September 26, 2009

DOMNII DIN TARA ROMÂNESCA SI DIN MOLDOVA PÂNA IN 1859

De aici.


DOMNII DIN TARA ROMÂNESCA SI DIN MOLDOVA PÂNA IN 1859

TARA ROMÂNESCA

MOLDOVA

Litovoi, inainte de 1247 - c. 1273, voievod al unei formatiuni statale din Oltenia
Seneslav, voievod al unei formatiuni statale de pe Arges in 1247 (probabil si inainte si dupa 1247)
Barbat, c. 1273 - c.1290, voievod al unei formatiuni statale din Oltenia
Tihomir (Tugomir), c. 1290 - c. 1310
Basarab, (Ivanco, Ioan) (fiul lui Tihomir), c. 1310 (prima mentiune sigura in 1319) - inainte de 1324, voievod local; in 1324 - 1352 mare voievod si domn
Nicolaie - Alexandru (fiul lui Basarab), 1352 - 16 noiembrie 1364
Vladislav I (Vlaicu) (fiul lui Nicolaie - Alexandru), 16 noiembrie 1364 - c. 1377, asociat la domnie, in 1372, cu fratele sau Radu I
Radu I (fiul lui Nicolaie - Alexandru), c. 1377 - 1383
Dan I (fiul lui Radu I), c. 1383 - septembrie 1386; de pe la 1383 a asociat la domnie pe fratele sau, Mircea ce Batrin
Mircea cel Batrin, septembrie 1386 - ianuarie 1418; din 1408 a asociat la domnie pe fiul sau, Mihail; domnia i-a fost intrerupta de Vlad I
Vlad I (fiul lui Dan I), noiembrie 1394 - ianuarie 1397
Mihail I (fiul lui Mircea cel Batrin), ianuarie 1418 - august 1420
Radu al II-lea Prasnaglava (Chelul) (fiul lui Mircea cel Batrin), august 1420 - 1422, 1423 (vara), 1424 (inainte de 10 noiembrie), mai 1426, ianuarie - primavara 1427
Dan al II-lea (fiul lui Dan I), 1422 - februarie - martie 1431
Alexandru I (Aldea) (fiul lui Mircea cel Batrin), februarie - martie 1431 - decembrie 1436
Vlad Dracul (fiul lui Mircea cel Batrin), decembrie 1436 - 1442 (toamna), 1443 (primavara) - decembrie 1446
Mircea (fiul lui Vlad Dracul), 1442 (toamna)
Basarab al II-lea (fiul lui Dan al II-lea), decembrie 1442 - 1443 (primavara)
Vladislav al II-lea (fiul lui Dan al II-lea), decembrie 1446 - 1456 (intre 15 aprilie si 3 iulie)
Vlad Tepes (fiul lui Vlad Dracul), 1456 (intre aprilie - iunie) - noiembrie 1462
Radu cel Frumos (fiul lui Vlad Dracul), noiembrie 1462 - ianuarie 1475; domnia i-a fost intrerupta de Basarab cel Batrin
Basarab cel Batrin (Laiota) (fiul lui Dan al II-lea), noiembrie - decembrie 1473, primavara - octombrie 1474, ianuarie 1475 - noiembrie 1476
Vlad Tepes (fiul lui Vlad Dracul), noiembrie - decembrie 1476
Basarab cel Batrin (Laiota) (fiul lui Dan al II-lea), decembrie 1476 - noiembrie 1477
Basarab cel Tinar (Tepelus) (fiul lui Basarab al II-lea), noiembrie 1477 - septembrie 1481
Mircea (fiul lui Vlad Dracul), (domnie incerta), 1481
Vlad Calugarul (fiul lui Vlad Dracul), septembrie - noiembrie 1481
Basarab cel Tinar (Tepelus) (fiul lui Basarab al II-lea), noiembrie 1481 - 1482 (martie - aprilie)
Vlad Calugarul, aprilie 1482 - septembrie 1495
Radu cel Mare (fiul lui Vlad Calugarul), septembrie 1495 - aprilie 1508
Mihnea cel Rau (fiul lui Vlad Tepes), aprilie 1508 - octombrie 1509
Mircea (fiul lui Mihnea cel Rau), octombrie 1509 - februarie 1510
Vlad cel Tinar (Vladut) (fiul lui Vlad Calugarul), februarie 1510 - ianuarie 1512
Neagoie Basarab (fiul lui Pirvu Craiovescu), ianuarie 1512 - septembrie 1521
Teodosie (fiul lui Neagoie Basarab), septembrie - decembrie 1521
Vlad (Dragomir Calugarul) (filiatie necunoscuta), octombrie - noiembrie 1951
Radu de la Afumati (fiul lui Radu cel Mare), ianuarie - aprilie, iunie - august, octombrie 1522 - aprilie 1523
Vladilav al III-lea (nepotul lui Vladislav al II-lea), aprilie - noiembrie 1523
Radu Badica (fiul lui Radu cel Mare), noiembrie 1523 - ianuarie 1524
Radu de la Afumati, ianuarie - iunie 1524
Vladislav al III-lea, iunie - septembrie 1524
Radu de la Afumati, septembrie 1524 - aprilie 1525
Vladislav al III-lea, aprilie - august 1525
Radu de la Afumati, august 1525 - ianuarie 1529
Moise (fiul lui Vladislav al III-lea), ianuarie 1529 - iunie 1530
Vlad Inecatul (fiul lui Vlad cel Tinar), iunie 1530 - septembrie 1532
Vlad Vintila (de la Slatina) (fiul lui Radu cel Mare), septembrie 1532 - iunie 1535; domnia i-a fost intrerupta de Radu Paisie (septembrie - noiembrie 1534)
Radu Paisie (Petru de la Arges) (fiul lui Radu cel Mare), septembrie - noiembrie 1534; iunie 1535 - martie 1545 (inainte de 17)
Mircea Ciobanul (fiul lui Radu cel Mare), martie 1545 - noiembrie 1552
Radu Ilie (Haidaul), noiembrie 1552 - mai 1553
Mircea Ciobanul, mai 1553 - februarie 1554
Patrascu cel Bun (fiul lui Radu Paisie), martie 1554 - decembrie 1557
Mircea Ciobanul, ianuarie 1558 - septembrie 1559
Petru cel Tinar (fiul lui Mircea Ciobanul), septembrie 1559 - iunie 1568
Alexandru al II-lea (nepot de fiu al lui Mihnea cel Rau), iunie 1568 - aprilie 1574
Vintila (fiul lui Patrascu cel Bun), mai 1574 (a domnit 4 zile)
Alexandru al II-lea, mai 1574 - septembrie 1577
Mihnea Turcitul (fiul lui Alexandru al II-lea ), septembrie 1577 - iulie 1583
Petru Cercel (fiul lui Patrascu cel Bun), iulie 1583 - aprilie 1585
Mihnea Turcitul, aprilie 1585 - mai 1591
Stefan Surdul (fiul lui Ioan Voda "cel Cumplit"), mai 1591 - august 1592
Alexandru cel Rau (nepotul lui Alexandru Lapusneanul), septembrie 1592 - septembrie 1593
Mihai Viteazul, domn al Tarii Rominesti (septembrie 1593 - august 1601), al Transilvaniei (noiembrie 1599 - septembrie 1600) si al Moldovei (mai - septembrie 1600)
Nicolaie Patrascu, noiembrie 1599 - septembrie 1600 sub suzeranitatea tatalui sau, Mihai Viteazul
Simion Movila, noiembrie 1600 - iulie 1601
Radu Mihnea (fiul lui Mihnea Turcitul), septembrie 1601 - martie 1602
Simion Movila, noiembrie 1601 - iulie 1602
Radu Serban, august 1602 - decembrie 1610
Ocupatia principelui Transilvaniei Gabriel Bathory, decembrie 1610 - martie 1611
Radu Mihnea, martie - mai 1611
Radu Serban, iunie - septembrie 1611
Radu Mihnea, septembrie 1611 - august 1616
Gavril Movila (fiul lui Simion Movila), august 1616
Alexandru Ilias, septembrie 1616 - mai 1618
Gavril Movila, iunie 1618 - iulie 1620
Radu Mihnea, august 1620 - august 1623
Alexandru Coconul (fiul lui Radu Mihnea), august 1623 - noiembrie 1627
Alexandru Ilias, noiembrie 1627 - octombrie 1629
Leon (se dadea drept fiul lui Stefan Tomsa, domnul Moldovei), octombrie 1629 - iulie 1632
Radu Ilias (fiul lui Alexandru Ilias), iulie 1632 - septembrie 1632
Matei Basarab (descendent al boierilor Craiovesti), septembrie 1632 - aprilie 1654
Constantin Serban (fiul lui Radu Serban), aprilie 1654 - ianuarie 1658
Mihnea la III-lea (Mihail Radu) (se dadea drept fiu al lui Radu Mihnea), martie 1658 - noiembrie 1659
Gheorghe Ghica (fost domn al Moldovei), noiembrie 1659 - septembrie 1660
Grigore Ghica, septembrie 1660 - noiembrie 1664
Radu Leon (fiul lui Leon), decembrie 1664 - martie 1669
Antonie Voda din Popesti, martie 1669 - februarie 1672
Grigore Ghica, februarie 1672 - noiembrie 1673
Gheorghe Duca, noiembrie 1973 - noiembrie 1678
Serban Cantacuzino (nepot de fiica al lui Radu Serban), noiembrie 1678 - octombrie 1688
Constantin Brancoveanu (nepot de sora al lui Serban Cantacuzino, descendent din Craiovesti), octombrie 1688 - martie 1714
Stefan Cantacuzino (nepot de frate al lui Serban Cantacuzino), martie 1714 - decembrie 1715
Nicolaie Mavrocordat (stranepot de sora a lui Alexandru Ilias), decembrie 1715 - noiembrie 1716
Ioan Mavrocordat (fratele lui Nicolaie Mavrocordat), noiembrie 1716 - februarie 1719
Nicolaie Mavrocordat, martie 1719 - septembrie 1730
Constantin Mavrocordat (fiul lui Nicolaie Mavrocordat), septembrie - octombrie 1730
Mihai Racovita, octombrie 1730 - octombrie 1731
Constantin Mavrocordat, octombrie 1731 - aprilie 1733
Grigore al II-lea Ghica, aprilie 1733 - noiembrie 1735
Constantin Mavrocordat, noiembrie 1735 - septembrie 1741
Mihai Racovita, septembrie 1741 - iulie 1744
Constantin Mavrocordat, iulie 1744 - aprilie 1748
Grigore al II-lea Ghica, aprilie 1748 - august 1752
Matei Ghica (fiul lui Grigore Ghica al II-lea), august 1752 - iunie 1753
Gheorghe Racovita, iunie 1753 - februarie 1756
Constantin Mavrocordat, februarie 1756 - august 1758
Scarlat Ghica, august 1758 - iunie 1761
Constantin Mavrocordat, iunie 1761 - martie 1763
Constantin Racovita, martie 1763 - ianuarie 1764
Stefan Racovita (fiul lui Mihai Racovita), ianuarie 1764 - august 1765
Scarlat Ghica, august 1765 - decembrie 1766
Alexandru Ghica (fiul lui Scarlat Ghica), decembrie 1766 - octombrie 1768
Grigore al III-lea Ghica (nepot de frate al lui Grigore al II-lea Ghica), octombrie 1768 - noiembrie 1769
Administratie militara rusa: noiembrie 1769 - iulie 1774
Manole (Emanuel) Giani Ruset, mai 1770 - octombrie 1771
Alexandru Ipsilanti, septembrie 1774 - octombrie 1782
Nicolaie Caragea, ianuarie 1782 - iulie 1783
Mihai Sutu, iulie 1783 - martie 1786
Nicolaie Mavrogheni, martie 1786 - iunie 1790
Administratie militara austriaca: noiembrie 1789 - iulie 1791
Mihai Sutu, martie 1791 - ianuarie 1793
Alexandru Moruzi (fost domn al Moldovei), ianuarie 1793 - 1796
Alexandru Ipsilanti, august 1796 - noiembrie 1797
Constantin Hangerli, noiembrie 1797 - ianuarie 1799
Alexandru Moruzi, februarie 1799 - octombrie 1801
Mihai Sutu, octombrie 1801 - mai 1802
Caimacam: Alexandru Sutu (nepot de frate al lui Mihai Sutu domnul Moldovei), iunie - august 1802
Constantin Ipsilanti (fostul domn al Moldovei), august 1802 - august 1806
Alexandru Sutu, august - octombrie 1806
Constantin Ipsilanti, octombrie 1806 - mai 1807
Administratie militara rusa: decembrie 1806 - mai 1812
Alexandru Sutu, decembrie 1806 (nu ocupa efectiv tronul)
Constantin Ipsilanti (sub administratie militara rusa), decembrie 1806 - mai 1807 si iulie - august 1807
Administratie militara rusa: august 1807 - februarie 1808
Caimacami: februarie - septembrie 1808
Comitetul de cinci: septembrie 1808 - martie 1809
Administratie militara rusa: martie 1809 - mai 1812
Ioan Gheorghe Caragea, august 1812 - septembrie 1818
Alexandru Sutu, noiembrie 1818 - ianuarie 1821
Scarlat Callimachi (fostul domn al Moldovei), februarie - iunie 1821 (nu a ocupat efectiv tronul)
Stapanirea lui Tudor Vladimirescu (conducatorul miscarii revolutionare din 1821): martie - mai 1821
Aministratie militara turca: mai 1821 - iunie 1822
Grigore al IV-lea (nepot de frate al lui Grigore al III-lea Ghica), iunie 1822 - aprilie 1828
Administratie militara rusa: mai 1828 - aprilie 1834
Alexandru Ghica (frate cu Grigore Ghica), aprilie 1834 - octombrie 1842
Gheorghe Bibescu, decembrie 1842 - iunie 1848
Guvernul revolutionar provizoriu: 14 iunie - 28 iulie 1848
Locotenenta domneasca (alcatuita din Ion Heliade Radulescu , Nicolae Golescu si Cristian Tell): 28 iulie - 13 septembrie 1848
Caimacamia lui Constantin Cantacuzino: septembrie 1848 - iunie 1849
Barbu Stirbei, iunie 1849 - octombrie 1853
Administratie militara rusa: octombrie 1853 - iulie 1854
Administratie militara turca: iulie - august 1854
Administratie militara austriaca: august 1854 - martie 1856
Barbu Stirbei, septembrie 1854 - iunie 1856 (sub administratie militara austriaca pina in martie 1856)
Caimacamia lui Alexandru D. Ghica (fostul domn): iunie 1856 - octombrie 1858
Caimacamia de trei: Ioan Manu, Emanoil Baleanu si Ioan Alexandru Filipescu, octombrie 1858 - ianuarie 1859
Alexandru Ioan Cuza, ales domn al Tarii Rominesti la 24 ianuarie 1859

Dragos, c. 1351 - 1353
Sas (fiul lui Dragos), c. 1354 - c. 1358
Balc (fiul lui Sas), 1359
Bogdan I, c. 1359 - 1365
Latcu (fiul lui Bogdan), c. 1365 - c. 1374
Petru I (fiul Musatei (Margareta), sotia lui Latcu), c. 1374 - 1392
Roman I (fiul Musatei) 1392 - martie 1394
Stefan I (filiatie incerta) c. 1394 - 1399
Iuga Ologul (filiatie incerta) august 1399 - februarie 1400
Alexandru cel Bun (fiul lui Roman) februarie 1400 - ianuarie 1432
Ilias (fiul lui Alexandru cel Bun) ianuarie 1432 - noiembrie 1433
Stefan al II-lea (fiul lui Alexandru cel Bun) noiembrie 1433 - august 1435
Ilias si Stefan al II-lea (asociati la domnie) august 1435 - decembrie 1442
Stefan al II-lea decembrie 1442 - aprilie 1444
Stefan al II-lea si Petru al II-lea (asociati la domnie) aprilie 1444 - 1445
Stefan al II-lea 1445 - iulie 1447
Petru al II-lea si Roman al II-lea (asociati la domnie) iulie - septembrie 1447
Roman al II-lea (fiul lui Ilias) septembrie 1447 - februarie 1448
Petru al II-lea februarie 1448 - martie 1449
Ciubar (Csupor) iarna 1448 - 1449 (domnie incerta)
Alexandrel (fiul lui Ilias) februarie - octombrie 1449
Bogdan al II-lea (fiul lui Alexandru cel Bun) octombrie 1449 - octombrie 1451
Petru Aron (fiul lui Alexandru cel bun) octombrie 1451 - februarie 1452
Alexandrel, februarie 1452 - 1454
Petru Aron, 1454 - februarie 1455
Alexandrel, februarie – mai 1455
Petru Aron, mai 1455 - aprilie 1457
Stefan cel Mare (fiul lui Bogdan al II-lea) 14 aprilie 1457 - 2 iulie 1504
Bogdan al III-lea (cel "orb") (fiul lui Stefan cel Mare) 2 iulie 1504 - aprilie 1517
Stefanita (fiul lui Bogdan al III-lea) aprilie 1517 - ianuarie 1527
Petru Rares (fiul lui Stefan cel Mare) ianuarie 1427 - septembrie 1538
Stefan Lacusta (fiul lui Stefan cel Mare) septembrie 1538 - decembrie 1540
Alexandru Cornea (fiul lui Bogdan al III-lea) decembrie 1540 - februarie 1541
Petru Rares februarie 1541 - septembrie 1546
Ilias (fiul lui Petru Rares) septembrie 1546 - iunie 1551
Stefan (fiul lui Petru Rares) iunie 1551 - septembrie 1552
Ioan Joldea, septembrie 1552
Alexandru Lapusneanu (fiul lui Bogdan al III-lea), septembrie 1552 - noiembrie 1561
Despot-Voda (Ioan Iacob Eraclid), noiembrie 1561 - noiembrie 1563
Stefan Tomsa august 1563 - martie 1564
Alexandru Lapusneanu, martie 1564 - martie 1568
Bogdan (fiul lui Alexandru Lapusneanu) martie1568 - februarie 1572
Ioan Voda (cel "Cumplit"), (fiul lui Stefanita) februarie 1572 - iunie 1574
Petru Schiopul (fratele lui Alexandru al II-lea, domnul Tarii Rominesti) iunie 1574 - noiembrie 1577
Ioan Potcova (pretins frate a lui Ioan Voda) noiembrie - decembrie 1577
Petru Schiopul, ianuarie 1578 - noiembrie 1579
Iancu Sasul (fiul lui Petru Rares), noiembrie 1579 - septembrie 1582
Petru Schiopul, septembrie 1582 - august 1591; a asociat la domnie pe fiul sau nevirstnic Stefan (1589 - 1591)
Aron Tiranul ("cel cumplit") (fiul lui Alexandru Lapusneanu), septembrie 1591 - iunie 1592
Alexandru cel Rau (nepotul lui Alexandru Lapusneanu), iunie - iulie 1592; n-a ocupat scaunul domnesc, fiind mutat in Tara Romineasca
Petru Cazacul (fiul lui Alexandru Lapusneanu), august - octombrie 1592
Aron Tiranul, septembrie 1592 - aprilie 1595
Stefan Razvan (filiatie necunoscuta), aprilie - august 1595
Ieremia Movila, august 1595 - mai 1600
Mihai Viteazul, mai - septembrie 1600
Ieremia Movila, septembrie 1600 - iunie 1606
Simion Movila (fratele lui Ieremia Movila), iunie 1606 - septembrie 1607
Mihail Movila (fiul lui Simion), septembrie - noiembrie si decembrie 1607
Constantin Movila (fiul lui Ieremia), noiembrie 1607 si decembrie 1607 - decembrie 1611
Stefan al II-lea Tomsa (se dadea fiu al lui Stefan Tomsa), decembrie 1611 - noiembrie 1615
Alexandru Movila, noiembrie 1615 - iulie 1616
Radu Mihnea, iulie 1616 - februarie 1619
Gaspar Gratiani, februarie 1619 - septembrie 1620
Alexandru Ilias, septembrie 1620 - octombrie 1621
Stefan al II-lea Tomsa, octombrie 1621 - august 1623
Radu Mihnea, august 1623 - ianuarie 1626
Miron Barnovschi-Movila, ianuarie 1626 - august 1629
Alexandru Coconul, august 1629 - aprilie 1630
Moise Movila (fiul lui Simion Movila), aprilie 1630 - decembrie 1631
Alexandru Ilias, decembrie 1631 - aprilie 1633
Miron Barnovschi-Movila, aprilie - iunie 1633
Moise Movila, iunie 1633 - aprilie 1634
Vasile Lupu, aprilie 1634 - aprilie 1653
Gheorghe Stefan, aprilie 1653
Vasile Lupu, aprilie - iulie 1653
Gheorghe Stefan, iulie 1653 - martie 1658
Gheorghe Ghica, aprilie 1658 - noiembrie 1659
Constantin Serban (fostul domn al Tarii Rominesti), noiembrie 1659
Stefanita Lupu (fiul lui Vasile Lupu), noiembrie 1659 - ianuarie 1661
Constantin Serban, ianuarie - februarie 1661
Stefanita Lupu, februarie - septembrie 1661
Eustratie Dabija, septembrie 1661 - septembrie 1665
Gheorghe Duca, septembrie 1665 - mai 1666
Ilias Alexandru (fiul lui Alexandru Ilias), mai 1666 - noiembrie 1668
Gheorghe Duca, noiembrie 1668 - august 1672
Stefan Petriceicu, august 1672 - noiembrie 1673
Dumitrascu Cantacuzino (se trage din Cantacuzinii de la Anhialos), noiembrie 1673
Stefan Petriceicu, decembrie 1673 - februarie 1674
Dumitrascu Cantacuzino, februarie 1674 - noiembrie 1675
Antonie Ruset (Rosetti), noiembrie 1675 - noiembrie 1678
Gheorghe Duca, noiembrie 1678 - decembrie 1683
Stefan Petriceicu, decembrie 1683 - martie 1684
Dumitrascu Cantacuzino, ianuarie 1684 - iunie 1685
Constantin Cantemir, iunie 1685 - martie 1693
Dimitrie Cantemir (fiul lui Constantin Cantemir), martie - aprilie 1693
Constantin Duca (fiul lui Gheorghe Duca), aprilie 1693 - decembrie 1695
Antioh Cantemir (fiul lui Constantin Cantemir), decembrie 1695 - septembrie 1700
Constantin Duca, septembrie 1700 - iunie 1703
Caimacam: Ioan Buhus (mare logofat), iunie - septembrie 1703
Mihai Racovita (nepot de vara a lui Serban Cantacuzino), septembrie 1703 - februarie 1705
Antioh Cantemir, februarie 1705 - iunie 1707
Mihai Racovita, iulie 1707 - octombrie 1709
Nicolaie Mavrocordat (stranepot de sora al lui Al. Ilias), noiembrie 1709 - octombrie 1710
Dimitrie Cantemir, noiembrie 1710 - iulie 1711
Caimacami: Lupu Costachi (mare vornic), Maxut (mare postelnic), Antioh Jora (mare hatman), august - septembrie 1711
Caimacam: Ioan Mavrocordat (dragoman), septembrie - noiembrie 1711
Nicolaie Mavrocordat, noiembrie 1711 - decembrie 1715
Mihai Racovita, decembrie 1715 - septembrie 1726
Grigore al II-lea Ghica (nepot de fiu al lui Grigore Ghica), septembrie 1726 - aprilie 1733
Constantin Mavrocordat (fost domn al Tarii Rominesti), aprilie 1733 - noiembrie 1735
Grigore al II-lea Ghica, noiembrie 1735 - septembrie 1739
Aministratie militara rusa: septembrie - octombrie 1739
Grigore al II-lea Ghica, octombrie 1739 - septembrie 1741
Constantin Mavrocordat, septembrie 1741 - iulie 1743
Ioan Mavrocordat (fiul lui Nicolaie Mavrocordat), iulie 1743 - mai 1747
Grigore al II-lea Ghica, mai 1747 - aprilie 1748
Constantin Mavrocordat, aprilie 1748 - august 1749
Constantin Racovita, august 1749 - iunie 1753
Matei Ghica (fiul lui Grigore al II-lea Ghica), iunie 1753 - februarie 1756
Constantin Racovita, februarie 1756 - martie 1757
Scarlat Ghica (fiul lui Grigore al II-lea Ghica), martie 1757 - august 1758
Ioan Teodor Callimachi (Calmasul), august 1758 - mai 1761
Grigore Calimachi (fiul lui Ioan Teodor Callimachi), mai 1761 - martie 1764
Grigore al III-lea Ghica (nepot de frate al lui Grigore al II-lea Ghica), martie 1764 - ianuarie 1767
Grigore Callimachi, ianuarie 1767 - iunie 1769
Constantin Mavrocordat, iunie - decembrie 1769
Administratie militara rusa: septembrie 1769 - septembrie 1774
Grigore al III-lea Ghica, septembrie 1774 - septembrie 1777
Constantin Moruzi, septembrie 1777 - mai 1782
Alexandru Mavrocordat (Deli-bei, adica Printul nebun) (fiul lui Constantin Mavrocordat), mai 1782 - ianuarie 1785
Alexandru Mavrocordat (Firaris, adica Fugarul) (fiul lui Ioan Mavrocordat), ianuarie 1785 - decembrie 1786
Alexandru Ipsilanti (fostul domn al Tarii Rominesti), decembrie 1786 - aprilie 1788
Administratie militara austriaca: noiembrie 1787 - iulie 1788
Manole (Emanuel) Giani Ruset, mai 1788 - martie 1789
Administratie militara rusa: septembrie 1788 - noiembrie 1789
Administratie militara austrica: noiembrie 1789 - iulie 1791
Alexandru Moruzi (fiul lui C. Moruzi), martie 1792 - decembrie 1792
Mihai Sutu, decembrie 1792 - aprilie 1795
Alexandru Callimachi, aprilie 1795 - martie 1795
Constantin Ipsilanti (fiul lui Alexandru Ipsilanti), martie 1799 - iunie 1801
Alexandru Sutu, iunie 1801 - septembrie 1802
Alexandru Moruzi, septembrie 1802 - august 1806
Scarlat Callimachi (fiul lui Alexandru Callimachi), august - octombrie 1806
Alexandru Moruzi, octombrie 1806 - martie 1807
Administratie militara rusa: noiembrie 1806 - mai 1812
Alexandru Hangerli, martie - iulie 1807
Scarlat Callimachi, iulie 1807 - iunie 1810 (nu a ocupat efectiv domnia)
Caimacami: Iordache Ruset-Roznovanu, decembrie 1806, apoi Veniamin Costache, ianuarie 1807 - iulie 1812
Scarlat Callimachi, august 1812 - iunie 1819
Mihai Sutu (nepot de fiu al lui Mihai Sutu), iunie 1819 - martie 1821
Caimacam: mitropolitul Veniamin Costache, martie - mai 1821
Eteria lui Alexandru Ipsilanti: aprilie 1821
Caimacam: Stefan Vogoride (numit in februarie), efectiv toamna 1821 - iulie 1822
Administratie militara turca: mai 1821 - iulie 1822
Ionita Sandu Sturza, iunie 1822 - aprilie 1828
Aministratie militara rusa: aprilie 1828 - aprilie 1834
Mihai Sturza, aprilie 1834 - iunie 1849
Grigore Alexandru Ghica, mai 1849 - octombrie 1853
Administratie militara rusa: octombrie 1853 - septembrie 1854
Grigore Alexandru Ghica, octombrie 1854 - iunie 1856
Consiliul administrativ extraordinar: iulie 1856
Caimacamia lui Teodor Bals: iulie 1856 - februarie 1857
Caimacamia lui Nicolaie Vogoride: februarie 1857 - octombrie 1858
Caimacamia de trei: Stefan Catargiu (la 20 octombrie 1858 se retrage si in locul lui e numit I. A. Cantacuzino), V. Sturza si A. Panu, octombrie 1858 - ianuarie 1859
Alexandru Ioan Cuza ales domn al Moldovei la 5 ianuarie 1859


Post a Comment